2014 Yılı Özürlü Bakım Maaşı Sorgulama

Kategori : Sgk, Sorgulama, Ssk - Etiketler :, , , , , - Tarih : 17 Kasım 2013

2014 Yılı Özürlü Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?, Evde bakım parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Özürlü Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarının devamını daha iyi sağlayabilmek için evde bakımını üstlenen kişilere Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından aylık net asgari ücret miktarında evde bakım maaşı verilmektedir. Evde bakım maaşı engelli insanın kendisine değil, bakımını sağlayan akrabası, vasisi ya da komşusu gibi üçüncü şahıslara ödenen paradır.

 Özürlü Bakım Maaşı Nasıl Alınır ?

Engelli bir kişinin bakımını üstlenmek için üç şart vardır. Bunlardan birincisi; özürlü olan kişinin ailesindeki kişi başına düşen gelir miktarı 400 TL’den az olmalıdır. Gelir tespiti yapılırken ailenin gider unsurları dikkate alınmamaktadır. İkincisi; Engelliye heyet raporu veren hastanelerden alacağı kurul raporunda ağır engelli kısmında mutlaka “EVET” yazması gerekmektedir. Üçüncüsü ise, engelli kişinin başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek şekilde bakıma muhtaç olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan engelli bir kişinin bakım hizmetlerini karşılayacak olan anne, baba, teyze, amca, komşu her kimse engelli olan vatandaşımızın bakımını yaptığı sürede asgari ücret tutarında bir evde bakım maaşı alacaktır.

Özürlü Bakım Maaşı Şartları

Engelli bir kişiye baktığı için çalışamayanlar “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Üzerinde çalışılan taslağa göre evde bakım yardımı alan kişilerin sigorta primlerini ise devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Bu uygulamanın ise 2013’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlere anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışma gündeme alınmıştır.

Özürlü Bakım Maaşı 2013

Aşağıdaki rakamlar eski maaşları belirtmektedir 2014 yılı için belirlenen ücretler verilinse siz okurlarımıza sitemiz üzerinden haber verilecektir.

Evde bakım maaşı 2012 Ocak ayından itibaren asgari ücrete yapılan zamla birlikte ilk 6 aylık dönem için 635 TL olmuştur. 2012 yılının ikinci 6 ayını içerene dönem içinse asgari ücrete yapılan zam ile birlikte bu miktar 673 TL olacaktır. Evde bakım maaşı ise bu yıl değişme göstermiş aranan kişi başına düşen gelir miktarı ocak-haziran dönemi için 423TL, temmuz-aralık aylarını kapsayan dönem için de 448 TL’nin altında olması gerekmektedir.

Özürlü Bakım Maaşı 2022

Özürlü kişinin 2022 sayılı kanun kapsamında aylık alması, emekli olması, dul veya yetim aylığı alması gibi durumlar, para karşılığı ile evde bakım hizmetinin almasına engel olmamaktadır. Sadece kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olması yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Dul Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde 2014 dul maaşı sorgulama, dul maaşı ve Dul Maaşı Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Be Sociable, Share!
Yorumlar (4)
 • 20 Kasım 2013 tarihinde mevlut tarafından

  evde bakım maaş ları her ay olacak en fazla760 lira olacak ve 2022 maaşı her olmuyor 3 ay olacak yüz de 78 oran olana 1243. olacak benim adım mevlut sosyal güvenlik kurumun müdürüyüm her ner den atıyorsonuz 3 ayda verilen maaş her ay olackmiş diyorsunu 3 ayda verilecek her ay olmuyacak ahileve sosyal politakalar bakanlı 2022 maaşına çanışmalar yapılıyor evde bakım maaşına çalışmalar yapılıyor resmiye gazeteye yayınlamadan 2022 maaşı her olmaz

 • 08 Aralık 2013 tarihinde muhammed enes tarafından

  iyi geceler ailemin geliri 5400 tl ama kendime ait gelirim yok 2022 maaşı için başvursam bağlanırmı bana maaş

 • 05 Şubat 2014 tarihinde erkan kurban tarafından

  niye bakım barası aylıkda özürlü üç aylık bence yanış

 • 05 Şubat 2014 tarihinde erkan kurban tarafından

  nedenbakım barası aylık özürlü mağışı üç aylık yanış

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :
  Önceki yazıyı okuyun:
  dul-maasi-sorgulama
  İnternetten Dul Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  Dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır hakkında bilgilendirme Dul Maaşı Nedir Sosyal Güvenlik Kurumu ile Devlet’in dul kadına maaş şartları ,...

  Kapat